10. júla 2018

Mrkvovo – šošovicová polievka

Táto polievka je zárukou, že si dieťa určite dá dupľu. Je svieža, jemne kyselkavo sladká. Výborná na leto.

Kôru z citrusov sa snažím prepašovať do množstva jedál. Je zdrojom pektínu, ktorý vyživuje naše črevné baktérie (výborné na imunitu), polyfenolov, vitamínov a minerálov.

Postup prípravy:

 1. Dáme namočiť celé balenie šošovice (môžeme, nemusíme, ja to mám radšej namočené, je lepšie stráviteľná šošovica potom). Vodu po pár hodinách zlejeme. Šošovicu niekoľkokrát prepláchneme, až kým po prepláchnutí nebude čistá voda.
 2. Uvaríme do mäkka. Odvážime si potrebné množstvo šošovice a zvyšnú časť zavíčkujeme do pohára, prevrátime hore dnom, zabalíme do utierky a necháme vychladnúť. V chladničke môžeme držať až 10 dní. A máme po ruke, keď rýchlo potrebujeme urobiť omáčku alebo nátierku.
 3. Mrkvu nakrájame na malé štvrťky, cibuľu na jemno. Cibuľu opražíme na tuku do sklovita, pridáme mrkvu. Po minúte – dvoch miešania zalejeme čerstvým zeleninovým vývarom.
 4. Varíme do zmäknutia mrkvy, cca 10 – 15 minút na malom plameni.
 5. Po dovarení dochutíme trochou umeoctu (pre deti max 1 lyžica) a kôrou z chemicky neošetreného citróna. Môžeme použiť aj sušený – stačí lyžička (dmka).
 6. Na tanieri dozdobíme trochou petržlenovej alebo koriandrovej vňate. Petržlenová vňať obsahuje veľa vitamínu C, takže napomôže vstrebávaniu železa zo šošovice.

Bez cibule, umeoctu a vňatiek či citróna, je táto polievočka vhodná už od mesiaca zavedenia strukovín, teda od cca 9 mesiaca.

Podrobnosti

Ingrediencie

 • 300 g mrkvy
 • 1 cibuľu
 • 1 lyžica ghí alebo olivového oleja
 • 450 g uvarenej žltej alebo červenej šošovice
 • 500 ml zeleninového vývaru
 • kôra z polky chemicky neošetreného citrónu
 • umeocot

Zanechať komentár

Heslo musí obsahovať min. 4 znaky