Tento recept je na rozdiel od tých predchádzajúcich trochu náročnejší. Veľa krájania, prplania sa s knedlíčkami, prípravou plnky….ale! Výsledok stojí skutočne za to. Kapusta dosladená len hrozienkami a k tomu kontrastné slané knedlíky. Ak máte chuť na kačku a pritom mäso nejete, je toto jedlo úplne rovnocenná náhrada. A deti túto kapustu milujú. V škôlke si chodili na dupľu niekoľkokrát.
Toto jedlo je úplne pre a probiotickou bombou na pre našich črevných obyvateľov, a tým pádom aj pre imunitu. Cibuľa obsahuje veľa rozpustnej vlákniny a tempeh zas veľa probiotík. Na rozdiel od sójového syra je tempeh fermentovaný, teda obsahuje menej antinutrientov ako sójový syr.
Postup prípravy:
Knedlíčky
- Pšeno namočíme do vody na noc do chladničky. Ráno premyjeme a uvaríme so štipkou soli v 800 ml vody. Necháme úplne vychladnúť. Do vychladnutej zmesi zamiešame 100 g kukuričnej múky.
- Medzitým si očistíme cibuľu a nakrájame na jemné kocky. Tempeh nakrájame tiež na jemné kocky. Cibuľku opražíme na ghí, pridáme tempeh a pražíme cca 5 minút za občasného miešania. Podľa veku detských stravníkov dochutíme za horúca tamari (môžeme polku knedlíčkov naplniť neochutenou plnkou a druhú pre dospelákov výrazne dochutenou – odporúčam nešetriť, keďže v pšenovom ceste je len štipka soli).
- Mokrými rukami z vychladnutého cesta formujeme knedlíčky, ktoré plníme tempehovou zmesou (cca sa do jedného väčšieho knedlíka zmestí 1 1/2 lyžice zmesi).
- Knedlíčky uvaríme vo vriacej osolenej vode. Keď sú hotové, vyplávajú na povrch.
Kapusta
Na ghí opražíme cibule do sklovita, následne kapustu. Zalejeme horúcou vodou so štipkou soli a pridáme hrozienka. Varíme cca 20 minút do zmäknutia kapusty. Na zahustenie som kapustičku s hrozienkami čiastočne rozmixovala. Kapustu následne môžeme ochutiť umeoctom, balsamicom. Deti dochucovanie kapustičky nepotrebujú, chutí im bez čohokoľvek.
PS: Tajný tip. Knedlíčky je možné posypať opraženou cibuľkou s tamari. Mne na toto množstvo padnú dve tri cibule.