top of page

Zemiaky s mangoldom a bryndzou

Lokálne, rýchle a sezónne superjedlo. Nielen kvôli tomu, že bryndzu v tomto jedle nezohrievame, teda si zachová svoje probiotické účinky, ale aj kvôli mangoldu.

Mangold je listová zelenina veľmi podobná špenátu, veľmi obľúbená v Chorvátsku. V rebríčku najzdravších potravín sa umiestnila na 7. mieste. Oprávnene: obsahuje nielen fenoly (protirakovinové a protizápalové látky), ale aj betalaíny – v červenom a žltom mangolde. Prisudzuje sa im protirakovinový účinok. Ideálny je mangold, ktorý rastie v tieni – nie je horký. Horkosť je chuť, ktorú deti dlho nemajú v láske.

No a mladé zemiaky do toho pridajú množstvo vitamínu C.

Dlhšie som rozmýšľala, ako do detí dostať túto neznámu zeleninu. Tento recept je jeden z najlepších spôsobov. Postupne môžete dávkovať, koľko mangoldu primiešate do zemiakov.

Budeme potrebovať:

1 – 2 kg nových zemiakov (závisí od počtu stravníkov)

zväzok mangoldu

1 na jemno nasekanú cibuľu

2 strúčiky cesnaku

1 lyžica ghí alebo olivového oleja

pažítka

250 – 300 g bryndze

soľ

  1. Zemiaky uvaríme v šupke, najlepšie v tlakovom hrnci. Je to najšetrnejší spôsob prípravy zemiakov.

  2. Zatiaľ si nakrájame mangold na menšie kúsky. Na ghí podusíme cibuľu a pridáme mangold spolu so štipkou soli. Cibuľa i mangold tak „pustia šťavu“. Dusíme na menšom plameni cca 5 minút za častého miešanie, kým mangold nezmäkne (podobne ako špenát) a nestratí svoj objem.

  3. Po podusení pridáme dva rozdrvené strúčiky cesnaku.

  4. Zemiaky jemne roztlačíme vidličkou alebo si pomôžeme pretláčačom na zemiaky a zmiešame mangoldovou zmesou. Môžeme dochutiť pažítkovou vňaťkou.

  5. Vrch posypeme bryndzou. Ak bryndzu nepoužijeme (môžeme namiesto toho parmezán alebo pecorino), je jedlo vhodné aj pre deti od 1. roku.

#bryndza #mangold #novézemiaky #od1roku

72 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page