Milujeme kvasené uhorky. Moje dieťa ich od roka považovala za čerešničku za jedlom. Rozvoj kyslej chuti o svojho dieťaťa som podporovala od mala – zistilo sa totiž, že deti, ktoré sú navyknuté na kyslú chuť, nemajú problém zo zavádzaním nových potravín – jednoducho zjedia všetko. Potvrdzujem, u nás to funguje.
Počas tých rokov, čo ich robím, som ich pripravovala podľa množstva receptov. V 90 percentách sa pokazili – splesniveli. Konečne sa mi podarilo nájsť recept, podľa ktorého sa mi vždy podarili a boli i sú neskutočné.
Pri príprave kvašákov používame sklenené poháre s užším hrdlom (viď obrázok). Aj kvašákové poháre, aj poháre určené na zaťaženie musia byť sterilizované.
Postup prípravy:
- Prevaríme vodu, pridáme soľ a necháme vychladnúť.
- Nakladačky necháme chvíľu namočené vo vode. Potom z nich odstránime zaschnuté kvety i stopky, pokojne aj odkrojíme aj trochu z konca uhorky.
- Cibuľu očistíme, nakrájame na plátky.
- Na spodok sklenených pohárov so zúženým hrdlom pohára dáme cibuľu, kôpor, vínne listy a vkladáme uhorky. Môžeme urobiť aj vrstvy s cibuľou a vínnymi listami. Dolejeme vodou. Od vrchu si necháme cca 2 cm voľného priestora tak, aby pri fermentácii a zaťažení menším pohárom lák nevytiekol. Hrdlo pohára zaťažíme ďalším skleneným pohárom. Toto je trik, ktorý zabráni plesneniu uhoriek. Jednoducho čo najmenšia plocha láku by mala byť v kontakte so vzduchom.
- Kvasíme v tme a chlade 4 dni. Po pár dňoch sa priehľadná farba mení na mliečnu. Po 4 dňoch ich môžeme premiestniť do teplejšej miestnosti a kvasíme ďalšie 2 – 4 dni. Vínne listy obsahujú taníny, ktoré napomôžu kvašákom k chrumkavosti. V chladničke vydržia aj 6 mesiacov.