Hnačkové obdobie je tu. Kontaktuje ma veľa zúfalých klientov, ktorí nevedia, čo majú dávať dieťaťu jesť. Tak poďme aspoň na tri recepty.

Mrkvová polievka

Jeden zo zázračných tradičných prostriedkov na liečbu hnačky. Ako vlastne funguje? Baktérie vyvolávajúce hnačku sa potrebujú v čreve usadiť a v tom im dokážu zabrániť určité sacharidy. Napr. z mrkvy. Problémom je, že ich z vieme z mrkvy dostať len dlhým varením. Cca 60 – 90 minút.

Budeme potrebovať:

250 g mrkvy

600 ml vody

štipku soli

  1. Mrkvu ošúpeme, nakrájame na kolieska o priemere cca 1 cm a dáme variť do vriacej vody so štipkou soli.
  2. Varíme 90 minút.
  3. Rozmixujeme a podávama po lyžičkách.

Jablkový puding

Jednou z dôležitých ingrediencií je kudzu (alebo kuzu). Je to koreň rastliny plný škrobu, ktorý môžete v kuchyni využívať namiesto kalorických zahusťovaní múkou alebo iným škrobom. Ale zas, netreba to preháňať, má významné fytoestrogénne účinky. Na náš problém, zápchu, je ale puding z neho výborným a ľahko stráviteľným jedlom. Bolo to jedno z mála jedál, na ktoré dieťa pri hnačkách malo chuť. Preto som ho vždy mala v dostatočnej zásobe. Dostanete v bio obchodoch alebo v eshopoch. S pomerom jablčná šťava a voda sa môžete hrať, ak chcete mať puding sladší (teda pridáme menej vody).

Budeme potrebovať

100 ml jablčnej šťavy (ideálne čerstvej, kyslej)

100 ml vody

2 lyžice kudzu koreňa

  1. Všetky ingrediencie so sebou zmiešame. Varíme na miernom plameni za stáleho miešania až do zhustnutia.

Čaj z čučoriedok

Budeme potrebovať:

sušené čučoriedky

voda

  1. 1,5 lyžice sušených čučoriedok dajte do 150 ml vody. Priveďte ku varu.
  2. 10 minút varte na miernom plameni a preceďte.

Deťom podávajte 3 šálky tohto čaju denne. (Dojčatá 3 x 50 ml, od 1. roku 3 x 75 ml, od 4 rokov 3 x 100 ml, od 10 rokov 3 x 150 ml).

Zanechať komentár

Heslo musí obsahovať min. 4 znaky